Боротьба за незалежність України у ХХ столітті почалася з Легіону Українських Січових Стрільців, добровольчого формування у армії Австро-Угорської Імперії. Першою перемогою легіону був бій на горі Маківка у 1915 році, а наймасштабнішою – битва під Лисонею у 1916 році, коли Українські Січові Стрільці доклалися до зупинення масштабного російського наступу, знаного як Брусилівський прорив.
Відійшовши на поповнення та відпочинок, стрільці, мали трохи вільного часу, і кілька їхніх старшин заснували напівжартівливий лицарський орден, який назвали «Орден залізної остроги імені Святослава Завойовника». За легендою, острогами Святослав приборкав свого коня, який боявся скакати у бій.
Засновниками ордену були поет Левко Лепкий, юрист Володимир Старосольський, а також сотник Іван Цяпка, великий жартівник, герої багатьох анекдотів і байок. Ідеєю ордену було гартування характеру і товариської культури. Символікою ордену був церемоніальний меч, жезл, щит з гербом (зображення остроги) та спеціально вигаданий червоно-чорний прапор, де червоний означав емоції, а чорний – думку. Метою ордену було плекання воїнського характеру і товариського духу.
Після Перших Визвольних змагань члени ордену передали усю його символіку у пласт, де виник однойменний курінь, при чому, лицарі ордену брали активну участь у життя куреню. Від них червоно-чорний прапор поширився і у інших куренях Пласту, а від Пласту – у ОУН, набувши там нового трактування – червона кров і чорна земля.
Орден і його члени стали темою багатьох пісень, найвідомішу з яких склав Роман Купчинський:
Не сміє бути в нас страху,
Ніякої тривоги
Бо ми є лицарі грізні
Залізної Остроги!
Не святкуватиме ніхто
Над нами перемоги
Бо ми є лицарі грізні
Залізної Остроги!
За роки радянської окупації червона росія намагалася витерти з пам’яті українців ці яскраві й славетні сторінки нашої історії. Іван Цяпка був розстріляний у Сандармосі. Володимир Старосольський помер у ГУЛАГу. Левко Лепкий помер на еміграції.
Після відновлення Незалежності у 1991 році, почалося відродження і нашої історичної пам’яті, а початок російсько-української війни у 2014 році змусив нас краще вивчати свою історію – і одним з осередків відновлення нашої історичної пам’яті стали Збройні Сили України.
В Збройних Силах України була створена 152 окрема єгерська бригада, яка перебрала традиції Лицарів Залізної Остроги – символіку, девіз, історичну пам’ять. Ми стоїмо на варті миру і безпеки нашої країни, б’ємо ворога не гірше за Січових Стрільців і завжди готові до виконання найскладніших завдань. Долучайтеся до нас, підтримуйте наших Захисників та наближайте Перемогу України. Разом ми сильніші!